Wigilia oraz Boże Narodzenie 2018 - tradycje i zwyczaje

25 grudnia

Źrodło: Internet
Wigilia to dzień pełen oczekiwania, bo każdy z Nas oczekuje na Pierwszą Gwiazdkę i wigilijne spotkanie z najbliższymi. I mimo, że jest to dzień, kiedy kończymy piec ostatnie ciasta, szykujemy najpyszniejsze sałatki i inne rarytasy czy ogarniamy Nasz domowy przedświąteczny bałagan, wieczorem wspólnie zasiadamy do wigilijnej kolacji, aby podzielić się opłatkiem z Najbliższymi i życzyć im pomyślności i zdrowia. 

Zarówno dzień Wigilii, jak i Świąt Bożego Narodzenia są pełne zwyczajów, które kultywujemy w Naszej rodzinie od lat. Staramy się w tradycyjny sposób podchodzić do Świąt, a wszystko, co związane ze Świętami i przekazane Nam przez Naszych rodziców przekazać Naszym dzieciom. By piękny duch Świąt nie zaginął, a był przekazywany z pokolenia na pokolenie. Jakież to tradycje kultywujemy i czego nie może zabraknąć u Nas w Święta?

Podczas kolacji wigilijnej na stole oprócz tradycyjnych dwunastu potraw pojawia się opłatek, którym łamiemy się składając sobie nawzajem najlepsze życzenia. Zwyczaj łamania się opłatkiem znany jest nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych krajach. Pierwsze wzmianki o dzieleniu się opłatkiem na polskich ziemiach pochodzą z końca XVIII wieku, choć sam zwyczaj korzeniami sięga do samych początków chrześcijaństwa. Gest łamania się opłatkiem symbolizuje przede wszystkim wzajemne poświęcenie się jednych dla drugich i chęć dzielenia się z bliskimi efektami swojej codziennej pracy. Jednocześnie łamanie się opłatkiem zbliża i łączy ludzi. To właśnie w tych chwilach wiele osób dobrze sobie życzy, przeprasza i wybacza. Nasz poświęcony opłatek przynosimy z Kościoła.
Źródło: Internet
Wśród wigilijnych zwyczajów warto wspomnieć ten związany z przygotowywaniem dodatkowego nakrycia na stole. Zgodnie z tradycją miejsce to ma być przeznaczone dla zagubionego wędrowca lub niespodziewanego gościa. W wielu domach jest ono również miejscem przeznaczonym dla naszych bliskich, których nie ma już z nami. I choć u Nas jeszcze nie zdarzyło się, by dodatkowe nakrycie zostało wykorzystane, co roku ten jeden dodatkowy talerzyk znajduje się na Naszym wigilijnym stole.

Wieczerza wigilijna nie mogłaby się rozpocząć bez pierwszej gwiazdki na niebie. Tradycja ta jest wyraźnym odniesieniem do Gwiazdy Betlejemskiej, oznaczającej narodziny Jezusa. To właśnie ona miała prowadzić Trzech Królów do stajenki, w której narodziło się Dzieciątko. Oczywiście najczęściej Pierwszej Gwiazdki wypatruje Madzia wspólnie z Marysią, bo jak już Gwiazdka jest możemy rozpoczynać kolację wigilijną.

W Naszym domu kultywuje się również zwyczaj wkładania pod obrus sianka. Według wiary chrześcijańskiej ma ono oznaczać przyjście na świat Dzieciątka Jezus. Dzięki temu gestowi domostwo miało mieć zapewniony dobrobyt. Jeszcze w dawnych czasach wierzono, że sianko przywiązane do drzew owocowych oraz podawane zwierzętom zapewni dostatek i urodzaj. Jednocześnie sianko jest symbolem prostoty i skromności – w końcu Jezus Chrystus urodził się w ubogiej stajni.
Źródło: Internet
Podczas świąt Bożego Narodzenia nie może zabraknąć choinki – iglastego drzewa, które przystrajane jest różnego rodzaju dekoracjami. Choinka ma być symbolem „drzewa życia” przypominającym o upadku i odkupieniu rodzaju ludzkiego. Bożonarodzeniowe iglaste drzewko uważane jest w tradycji za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. Choinka jest nieodłącznym elementem Świąt, gdyż znajdujemy pod nią nie tylko radość i szczęście, ale również prezenty.
Źródło: Internet
Mamy nadzieję, że część, a może i wszystkie, a może i jeszcze więcej z wigilijnych i bożonarodzeniowych tradycji i zwyczajów kultywowanych jest również w Waszych domach. Ale przede wszystkim mamy nadzieję, że Święta spędzicie w gronie rodzinnym, w spokoju i cieple rodzinnego ogniska, tworząc swoją własną magię Świąt.

Zobacz również

0 komentarze

Pisząc komentarz na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.

Facebook

Instagram