6 grudnia Mikołajki - piękny prezentowy zwyczaj

06 grudnia

Źródło: Internet
Mikołajki – tradycyjna, polska nazwa święta ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry, obchodzonego 6 grudnia w katolicyzmie i prawosławiu. Do XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. W 1969 roku w Kościele katolickim zniesiono święto, jest to już tylko tzw. wspomnienie dowolne.
Tak właśnie brzmi oficjalna definicja święta, które obchodzimy co roku 6 grudnia. Oczywiście na Mikołajki czekają najbardziej dzieci z jednego, bardzo ważnego powodu - prezenty. Mikołajkowy prezent powinien być raczej symboliczny i tylko potęgować oczekiwanie na ten właściwy, który Mikołaj przyniesie w Wigilię 24 grudnia, ale ważne by po prostu był. 
Źródło: Internet
Od średniowiecza w wigilię tego dnia święty Mikołaj (a właściwie osoba przebrana za niego) przynosił dzieciom prezenty. Współcześnie w Polsce, nocą podkłada się dzieciom drobne upominki, małe zabawki a przede wszystkim słodycze. W XIX i XX wieku, obdarzający dzieci podarkami w swoje święto Mikołaj, został przekształcony w baśniową postać rozdającą prezenty w Boże Narodzenie, wykorzystywaną w kulturze masowej.
W Naszym domu, nocą z 5 na 6 grudnia, podkładamy Madzi i Marysi prezenty pod poduszki, do bucika lub umieszczamy je w dużej skarpecie. W tym roku przygotowaliśmy (a głównie Madzia) również niewielki poczęstunek dla Mikołaja i jego niestrudzonych reniferów. Mleko, korzenne ciasteczka oraz marchewka dla Rudolfa powoli budują w Naszym domu atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Źródło: Internet
Udanych prezentów!

Zobacz również

0 komentarze

Pisząc komentarz na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.

Facebook

Instagram