Pomogę, bo mogę! Zostań potencjalnym dawcą komórek macierzystych

24 marca

Bardzo dużo uwagi w ostatnim czasie poświęca się Fundacji DKMS i akcjom, podczas których możemy zarejestrować się jako potencjalni dawcy komórek macierzystych. Być może nie zdajecie sobie sprawy z tego, że w Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi! Bez względu na wiek i płeć zachorować może każdy. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.

Od 1 do 5 kwietnia studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku organizują akcję rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych, by pomóc Pacjentom chorym na nowotwory krwi. Na oficjalnej stronie wydarzenia znajdziecie szczegółowy harmonogram tego kiedy i na którym Wydziale możecie spotkać wolontariuszy. Robią to specjalnie dla Nas, abyśmy mogli się zarejestrować i uratować komuś życie. Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życiem, ważący powyżej 55 kg (bez dużej nadwagi).
Rejestracja jako potencjalny dawca polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka oraz na wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, potencjalny Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa około 3-4 miesiące. Gdy okaże się, że posiadamy takie same cechy tkankowe jak Pacjent chorujący na nowotwór krwi, dochodzi wtedy do pobrania komórek i przeszczepienia ich Pacjentowi.

Metody pobrania komórek są dwie i nie mają nic wspólnego z kręgosłupem. Piszę to dlatego, ponieważ bardzo dużo osób jest przekonanych, że kręgosłup odgrywa w całym procesie istotną rolę. Komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 80% przypadków). Druga metoda to pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 20% przypadków).
Jeśli nie jesteście z Białegostoku możecie na stronie Fundacji zamówić pakiet rejestracyjny. Zostanie do Was wysłany w ciągu 2 dni. W pakiecie rejestracyjnym znajdziecie formularz oraz pałeczki do pobrania wymazu. Wypełnijcie formularz, pobierzcie wymaz i odeślijcie pakiet na adres Fundacji. Po przebadaniu przesłanych próbek i wprowadzeniu danych do bazy staniecie się aktywnymi potencjalnymi dawcami komórek macierzystych. 
Jak widzicie tego typu akcje są bardzo ważne dla osób chorych. Być może właśnie ktoś z Nas jest bliźniakiem genetycznym osoby potrzebującej. Uważam, że nie ma się nad czym zastanawiać - trzeba pomóc :) 

Więcej informacji znajdziecie na stronie www.dkms.pl 

Zobacz również

0 komentarze

Pisząc komentarz na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.

Facebook

Instagram