Odszkodowanie za wypadek - jak nie dać się oszukać?

17 stycznia

Z pewnością każdy z Nas lub z Naszego otoczenia miał w życiu przykrą sytuację związaną ze stłuczką lub wypadkiem. Ile nerwów kosztuje takie zdarzenie, wie tylko ten kogo to spotkało. Uszkodzony samochód czy uszczerbek na zdrowiu dodatkowo sprawiają, że emocje sięgają zenitu, a my stresujemy się jeszcze bardziej.

Zdecydowanie najważniejszą kwestią po wypadku jest zdrowie osób biorących w nim udział. Nawet jeśli czujemy się dobrze, warto sprawdzić stan Naszego zdrowia, ponieważ często zdarza się, że pod wpływem szoku nie odczuwamy bólu. Dopiero po kilku godzinach zdajemy sobie sprawę z tego, że jednak coś Nam dolega, warto wówczas udać się do lekarza. Drugą kwestią jest odszkodowanie za wypadek samochodowy, które pokryje koszty szkód wyrządzonych podczas zdarzenia. Poniżej możecie przeczytać na co warto zwrócić uwagę, aby nie dać się oszukać. 

Zmorą wielu kierowców jest zaniżanie odszkodowania przez firmy ubezpieczające. Wynika to przede wszystkim z niewiedzy osób poszkodowanych, które bardzo często godzą się na to co proponuje im firma. Z drugiej strony osoby takie martwią się, że walka o większe odszkodowanie będzie czasochłonna i bardzo nerwowa. Warto walczyć do końca i otrzymać kwotę adekwatną do stanu technicznego pojazdu. 
Jak zapewne wiecie kwota odszkodowania uzależniona jest od kosztorysu. To właśnie w nim zawarte są elementy do wymiany, części oraz koszt poszczególnych napraw, w skład którego wchodzą również roboczogodziny (czas poświęcony na naprawę samochodu). Przeglądając kosztorys warto zwrócić uwagę na ceny części zamiennych. Bardzo często zdarza się, że firmy ubezpieczeniowe zamiast części oryginalnych stosują zamienniki. 

Rzeczoznawca wysłany do Nas z firmy ubezpieczeniowej ocenia stopień uszkodzenia samochodu, sporządza dokumentację, która w kolejnym etapie przesyłana jest do ubezpieczyciela. Jeśli podejrzewamy, że kosztorys został sporządzony niewłaściwie, a kwota zawarta w nim jest zbyt niska warto zasięgnąć porady niezależnego rzeczoznawcy, który dokona odrębnej analizy. Niestety jest to dość kosztowna usługa, na którą mogą sobie pozwolić nieliczne osoby. 
Na szczęście jest rozwiązanie w postaci dopłaty do odszkodowania za wypadek samochodowy. Na czym to polega? Wysyłamy dokumentację zdarzenia do profesjonalnej firmy zajmującej się odszkodowaniami. Kolejnym etapem jest wycena szkody przez rzeczoznawcę, na podstawie której ustalona zostaje cena, za którą dokonuje się odkupu szkody. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoba poszkodowana może rozpocząć naprawdę samochodu. W tym momencie przestajemy być jedną ze stron w sprawie, a Naszą rolę przejmuje firma, która odkupiła Naszą szkodę. W momencie gdy doświadczeni specjaliści odzyskają od Towarzystwa Ubezpieczeniowego pieniądze - wypłacają Nam odpowiednią dopłatę. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ oszczędza Nam czas i nerwy, a pieniądze, które od początku się Nam należą - wracają do Nas. 

Po raz kolejny powtórzę, że warto walczyć o swoje pieniądze do końca. Jeśli nie czujemy się pewnie, aby stawić czoła Towarzystwu Ubezpieczeniowemu pozostawmy sprawę specjalistom, którzy zrobią wszystko, aby sytuacja w jakiej się znaleźliśmy została zakończona pomyślnie dla Nas. 

Zobacz również

0 komentarze

Pisząc komentarz na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.

Facebook

Instagram