Paryskie street fashion, które zachwyca

02 sierpnia

Powszechnie wiadomo, że Paryż jest stolicą mody i wytycza jej nowe ścieżki. O ile oczywiście pokazy są bardzo ważne dla jej rozwoju, to na dużą uwagę zasługuje również tzw. street fashion. W dużej mierze to właśnie francuskie ulice kształtują nowe trendy.

Agencje modowe, prognozując nadchodzące trendy, współcześnie bardzo często posiłkują się zdjęciami obrazującymi paryskie street fashion. Moda uliczna nie daje się bowiem zamknąć w ramach, które obowiązują na wybiegach. Czy to minimalizm, czy chaos i przepych – wszystkie chwyty są tutaj dozwolone. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób (także tylko luźno związanych z branżą lub w ogóle do niej nie należących) interesuje się tym obszarem i szuka w nim inspiracji do kreowania swojego codziennego, osobistego stylu ubioru. Zjawisko to ma tak ogromne znaczenie, że obecnie to nie pokazy, lecz ulica jest głównym punktem fashion weeks, przyciągającym obiektywy jak magnes.

Kto tworzy paryskie street fashion?

Nie projektanci kolekcji ubraniowych, lecz osoby pośrednio związane z branżą modową kreują paryskie street fashion. Mogą to być redaktorzy i redaktorki magazynów modowych, styliści i stylistki, dziennikarze i dziennikarki czy osoby, które do mody podchodzą nie zawodowo, lecz czysto hobbystycznie. Ich oryginalne pomysły wpływają na to, co potem znajduje się w naszych szafach. A dowody na ten wpływ można znaleźć w ogromnych ilościach na Zippini.pl. Nawet jeśli nie należysz do ludzi deklarujących zainteresowanie modą, to ona dotyczy Cię zawsze. A wszystko ma swój początek na kolorowych ulicach Paryża…
Co charakteryzuje paryskie street fashion?

Na pewno różnorodność. Francuskie fashion weeks przyciągają ludzi z całego świata, więc paryskie ulice to wielokulturowa mieszanka, zadziwiająca nowatorstwem i ekscentryzmem. Style i tendencje krzyżują się i przenikają przez siebie na każdym kroku. Uliczni kreatorzy mody przyciągają spojrzenia jaskrawymi i błyszczącymi strojami, ale też równie charakterystycznymi dodatkami do swoich stylizacji. Oczywiście, metki luksusowych producentów mają spore znaczenie, ale nie mniejszą rolę odgrywa w paryskim street fashion wyjątkowość detali. Chociaż przyznać trzeba, że wiele z dodatków się powtarza. Są one oryginalne w oczach osób spoza branży, lecz trudno mówić o unikatowości, gdy wyraźna jest powtarzalność u różnych przechodniów. Innymi słowy: wszyscy ci ludzie mają świadomość, a przynajmniej wyczucie co do tego, jaki typ dodatków przykuje spojrzenia i obiektywy aparatów.
Dlaczego paryskie street fashion zachwyca cały świat?

Da się to łatwo wytłumaczyć, obierając w pewnym stopniu psychologiczny punkt widzenia. Ludzie nie zaprzeczają, że Paryż to światowa stolica mody. Przyjmują to jako coś oczywistego – francuskie fashion weeks kreują nasze przyszłe garderoby i tak po prostu jest. Jeśli więc widzimy fotografie ekscentrycznych przechodniów paryskich ulic, to bez zastanowienia przyjmujemy, że to zapowiedź nadchodzących trendów i szukamy w nich elementów, które nam się podobają. Dlaczego? Bo gdzieś z tyłu głowy mamy świadomość, że się przed tym nie uchronimy. Ponadto, część z nas ekscentryzm zachwyca sam w sobie – w różnych obszarach.

Wpływ paryskiego street fashion na każdego z nas jest zatem większy niż mogłoby się wydawać. Niezależnie od tego, czy odważna niebanalność Cię zachwyca, czy odstręcza – jej skutki z pewnością w końcu dostrzeżesz w sklepach odzieżowych, do których chodzisz, a potem – w swojej garderobie. 

Zobacz również

0 komentarze

Pisząc komentarz na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.

Facebook

Instagram