Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

08 września

To co dzieje się z naszymi zębami ma wpływ na cały nasz organizm. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy dlatego bagatelizuje higienę jamy ustnej. Warto zadbać o edukację w tej kwestii już od najmłodszych lat tak, aby nawyk mycia zębów wpisał się na dobre w codzienne życie całej rodziny. Wiele dzieci nie lubi myć zębów, a tym samym problem ten spada na rodziców. Dwoją się i troją, aby dzieci skutecznie myły zęby i po prostu to polubiły. Poniżej znajdziecie kilka sposób, które skutecznie sprawiają, że dzieci same chętnie sięgają po pastę i szczoteczkę. 

1. Mycie zębów razem z dzieckiem - uważam, że to najskuteczniejsza metoda, która sprawdziła się w naszym domu. Dzieci od małego biorą z nas - rodziców przykład, dlaczego więc nie wykorzystać tego również przy myciu zębów. Zarówno rano, jak i wieczorem razem z dziewczynkami szłam ja lub Paweł do łazienki i myliśmy wspólnie zęby. Uwierzcie mi, że cała czynność trwała 3 minuty i dzieci to wytrzymywały bez problemu :)

2. Dbanie o zęby od najmłodszych lat - nie od dziś wiadomo, że dzieci najchętniej uczą się różnych rzeczy od najmłodszych lat. Wprowadzenie nawyku mycia zębów od pierwszych dni sprawi, że dla dziecka będzie to naturalna, rutynowa czynność. Oczywiście dla każdego etapu życia dostosujemy inną szczoteczkę, ale z każdym następnym rokiem dziecko będzie podchodziło do tej czynności całkowicie naturalnie i bez problemów. 

3. Wybór szczoteczki i pasty przez nasze dzieci - dzieci patrzą na świat poprzez kolory, dlatego warto dać dziecku wybór własnej szczoteczki i pasty. Na rynku mamy ogromny wybór akcesoriów do pielęgnacji zębów. Od lat jesteśmy wierni marce Jordan, których szczoteczki i pasty od razu polubiły dziewczynki. Wybór szczoteczek i pasty do zębów dla dzieci dostosowanych do wieku Magdy i Marysi jest na tyle duży, że dziewczynki za każdym razem decydują się na inny kolor. Mycie zębów szczoteczką z ulubionym bohaterem lub w ulubionym kolorze będzie kojarzyła się dziecku z czynnością przyjemną i miłą. A przecież o to nam chodzi :)

4. Zamień mycie zębów w fajną zabawę - pielęgnacja zębów nie musi kojarzyć się z nudnym, codziennym obowiązkiem. Dzięki naszej wyobraźni każdego dnia możemy wymyślić jakąś zabawę czy konkurs, dzięki którym dzieci z ogromną przyjemnością pójdą do łazienki. A może podczas nakładania pasty wspólnie zaśpiewacie piosenkę "Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda" ? 

5. Pochwal dziecko - nic tak nie działa motywująco na dzieci jak pochwały. Po zakończonym myciu czy też po samodzielnym nałożeniu pasty warto powiedzieć kilka miłych słów. to na pewno podbuduje nasze dziecko, które poczuje się pewniej w wykonywanej czynności i chętnie do niej będzie wracało. 

Mycie zębów nie musi kojarzyć się z przykrym obowiązkiem. Odpowiednie podejście nas - rodziców sprawi, że czynność ta z biegiem czasu stanie się przyjemnością i całkowicie pozbędziemy się związanych z nią problemów. Oczywiście wymaga to odrobiny pracy i cierpliwości, ale po pewnym czasie każdy z nas poczuje dumę i spełnienie z wykonanej pracy. 


Zobacz również

0 komentarze

Pisząc komentarz na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.

Facebook

Instagram