Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?

13 kwietnia

W ostatnim czasie zdecydowałam się kontrolować swoje ciśnienie krwi. Pewnie zastanawiacie się dlaczego? Otóż po powrocie do pracy mój rytm dnia znacznie przyspieszył. Obowiązki związane z pracą oraz domem sprawiły, że żyję o wiele bardziej intensywniej niż wcześniej. Kupiłam ciśnieniomierz i systematycznie kontroluję ciśnienie. Kilka razy zdarzyło się, że poważnie zastanowiłam się nad wynikiem jaki otrzymałam. Okazało się, że nieprawidłowo mierzyłam ciśnienie. Pewnie zastanawiacie się jak to możliwe, przecież takie badanie to w sumie nic trudnego. Może i nic takiego, ale muszą być zachowanie pewne zasady, o których chciałabym napisać Wam poniżej. 

O czym warto pamiętać zanim rozpoczniemy pomiar?

- nie należy wykonywać pomiaru po wypiciu kawy, herbaty czy bezpośrednio po zapaleniu papierosa, w takich sytuacjach najlepiej odczekać około 30 minut,
- nie należy mierzyć ciśnienia krwi po dużym wysiłku fizycznym,
- przed pomiarem powinniśmy usiąść wygodnie i odpocząć,
- jeśli posiadamy ciśnieniomierz naramienny, mankiet ciśnieniomierza powinien być założony na wysokości serca,
- pomiar wykonujemy w pomieszczeniu, w którym temperatura waha się w granicach 20 stopni,
- podczas mierzenia ciśnienia powinniśmy usiąść wygodnie na krześle, plecy oparte, nogi luźno postawione na podłodze, przedramię powinno znajdować się na wysokości serca,
- podczas samego pomiaru nie rozmawiamy.
Zdecydowałam się kupić ciśnieniomierz nadgarstkowy, ponieważ jest łatwy i szybki w obsłudze. Wystarczy założyć mankiet na nadgarstek i włączyć aparat. Tego typu ciśnieniomierze zajmują mało miejsca, pracują cicho, możemy je zabrać ze sobą w podróż, co jest szczególnie ważne w przypadku osób stale kontrolujących ciśnienie. Cena automatycznych aparatów nadgarstkowych jest stosunkowo niewielka. Dobry ciśnieniomierz możemy kupić już za około 100 zł, co moim zdaniem jest ceną bardzo dobrą. 

Oprócz podstawowego zadania jakim jest pomiar ciśnienia, aparaty posiadają dodatkowe funkcje. Pierwszą z nich jest zapamiętywanie pomiarów, do których możemy wrócić w każdej chwili. Inną pozytywną opcją jest narracja informująca Nas o wyniku oraz automatyczne wykrywanie ciśnienia. Z opcji ciśnieniomierza głośnomówiącego z pewnością będą korzystać osoby starsze lub niedosłyszące. Jest to bardzo dobre udogodnienie, z którego takie osoby będą często korzystać.

Wybór ciśnieniomierza nie jest łatwą sprawą, warto postawić na taki, który będziemy mogli bez problemu obsłużyć. Wybierając aparat nadgarstkowy wiem, że dokonałam dobrego wyboru. Obsługa sprzętu jest prosta, a wyniki, które otrzymuję są wiarygodne.

Zobacz również

0 komentarze

Pisząc komentarz na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.

Facebook

Instagram