BLIK - polski system płatności mobilnych

30 października

Gdy na rynku pojawia się nowość z reguły jesteśmy nieufni. Jeśli dodatkowo dotyczy ona Naszych finansów nieufność jest podwójna. Gdy poznałem BLIKa potraktowałem go jako taki bajer. Nie zapłacę kartą ani gotówką ani nawet telefonem tylko BLIKiem. Czym??? No, BLIKiem :) Tak, na początku nie dość, że nikt nie wiedział co to jest i jak się z tego korzysta, to nieufność była tak duża, że nawet jak można było zapłacić BLIKiem, to i  tak nie można było :)
Teraz, gdy system już działa na rynku, coraz większa grupa użytkowników korzysta z niego chętnie i często, bo ceni sobie wygodę i bezpieczeństwo. Ja też płacę BLIKiem i stacjonarnie i mobilnie. Jeśli jeszcze nie znacie BLIKa to właśnie go poznacie :)
BLIK to polski system płatności mobilnych, uruchomiony z inicjatywy kilku banków. Powstał on na bazie płatności mobilnych IKO, początkowo dostępnych w PKO Banku Polskim. W praktyce BLIK to sześciocyfrowy kod wyświetlany przez aplikację mobilną banku, który może służyć do zaakceptowania transakcji lub wypłaty z bankomatu, dokładnie tak, jakbyśmy płacili kartą.
Banki udostępniające BLIKa to: PKO Bank Polski, ING Bank Śląski, mBank, Bank Millennium, BZ WBK, Alior Bank, Orange Finanse, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe. BLIK działa oczywiście w aplikacjach mobilnych powyższych banków. BLIKa możemy użyć podczas zakupów w sklepach stacjonarnych (m.in. Stokrotka, Auchan, Orlen, Shell), zakupów w internecie (m.in. Allegro, Rossmann, Empik, Aliexpress, Ikea) oraz do wypłaty gotówki z bankomatów.

Jak zapłacić BLIKiem?
  • Wygeneruj kod BLIK w aplikacji mobilnej swojego banku.
  • Przepisz wykorzystywany kod do terminala płatniczego w sklepie (pamiętaj: kod BLIK ważny jest tylko dwie minuty).
  • Potwierdź transakcję w aplikacji mobilnej, w której przed chwilą wygenerowałeś kod.
  • Zapłacone. Cała operacja trwa chwilę, jest w pełni bezpieczna i wymaga tylko smartfonu z aktywnym dostępem do internetu.
Jak wypłacać BLIKiem z bankomatu?
  • Wybierz na ekranie urządzenia opcję wypłata BLIK/wypłata bez karty,
  • Przepisz kod BLIK z aplikacji,
  • Wprowadź kwotę wypłaty,
  • Zatwierdź wypłatę w aplikacji.
Korzystanie z BLIKa jest proste i bezpieczne. Czasem ratuje życie. Tak. Mi uratował. Bo przy kasie okazało się, że mój portfel leży sobie bezpieczny na półeczce pod telewizorem, a ja muszę zapłacić w sposób inny niż karta i gotówka. Opcja pozostawienia zakupów nie wchodziła w rachubę - bura od małżonki gwarantowana. I właśnie wtedy oświeciła mnie myśl - przecież mam BLIKa! Udało się, zapłaciłem, wróciłem do domu, żona zadowolona, ja spokojny na kanapie z pilotem. BLIK i jest!

Wpis powstał w ramach kampanii BLIK na zlecenie trnd Polska.
Zobacz również

0 komentarze

Pisząc komentarz na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.

Facebook

Instagram