Dove Self-Esteem - Program Budowania Pozytywnej Samooceny

07 grudnia

Każda z Nas będąc nastolatką dążyła do tego by być idealną. Co to znaczy być idealną? Dla każdej młodej dziewczyny ideał kreowany jest w telewizji czy mediach społecznościowych. Szczupłe nastolatki, pozbawione kompleksów, o cerze gładkiej jak pupa niemowlaka to według wielu marek wzór do naśladowania. Niestety nie każdej z Nas dane jest być taką jaką widzimy na zdjęciach czy filmach.

Sama mając lat "naście" zmagałam się z trądzikiem, który był moją największą zmorą. Mimo wielu wizyt u specjalisty problem pozostawał, a mi nie pozostało nic innego jak po prostu pogodzić się z tym. Nie było to łatwe dlatego, że w kilkanaście lat temu nie było zbyt wiele wsparcia dla młodych dziewczyn zmagających się z jakimkolwiek problemem. Owszem bliskie osoby pomagały mi jak mogły, jednak z perspektywy oglądanych gazet czy teledysków nie było łatwe. Dziś jest zupełnie inaczej.
Właśnie z myślą o nastolatkach zmagających się z akceptacją swojej osoby powstał Program Budowania Pozytywnej Samooceny - Dove Self-Esteem. Powstał, aby pomóc kolejnemu pokoleniu cieszyć się swoim wyglądem i w pełni wykorzystać swój potencjał w każdej dziedzinie życia. Jest realizowany na całym świecie od 2004 roku. W tym czasie program dotarł do ponad 20 000 milionów nastolatków ze 139 krajów. W 2018 roku pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka program został wprowadzony także w Polsce. Pierwsza edycja pozwoliła dotrzeć do ponad 30 000 nastolatków i zmienić ich sposób postrzegania samych siebie. 

Program został stworzony z myślą o nastolatkach, nauczycielach i rodzicach klas IV-VIII szkół podstawowych i jest realizowany w oparciu o:
- warsztaty klasowe, mające na celu budowanie pozytywnej opinii o sobie i swoim ciele, 
- spotkania edukacyjne dla nauczycieli prowadzone przez eksperta Programu Marię Rotkiel - psycholog, terapeutkę rodzinną, trenerkę rozwoju osobistego, 
- a także materiały dostępne online dla rodziców, pomocne w poruszaniu trudnych kwestii z własnymi dziećmi.

Dzięki współpracy z ekspertami i pracownikami akademickimi, szkoły biorące udział w Programie mogą skorzystać nieodpłatnie z atrakcyjnych, multimedialnych materiałów edukacyjnych, pomagających w budowaniu pewności siebie oraz w kreowaniu pozytywnego obrazu swojego ciała wśród młodzieży. Ponadto na stronie internetowej programu https://www.dove.com/pl/dove-self-esteem-project.html rodzice nastolatków znajdą wiele ciekawych artykułów i porad w jaki sposób rozmawiać ze swoimi dziećmi, jak pomóc im tworzyć zdrowe relacje, przezwyciężyć problemy z akceptacją własnego ciała i jak poradzić sobie z trudnymi kwestiami dotyczącymi ich samooceny i pewności siebie.
Gdyby tego typu program realizowany był w czasach kiedy sama byłam nastolatką zdecydowanie łatwiej byłoby mi przejść przez sytuację, w której się znalazłam. Biorąc pod uwagę jak dużą presję wywiera na Nas telewizja i Internet czytając porady ekspertów czy nawet zwierzenia osób w podobnym wieku jest Nam łatwiej pokonać problemy otaczające Nas. Cieszę się, że program jet realizowany w Naszym kraju, ponieważ patrząc na statystyki aż 81% dziewcząt w Naszym kraju ma niską samoocenę. Wierzę, że dzięki Dove młode osoby zaczną patrzeć na siebie pozytywnie i w pełni siebie akceptować. 

Zobacz również

0 komentarze

Pisząc komentarz na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.

Facebook

Instagram