4 zasady projektowania stron internetowych

16 lutego

Projektowani stron internetowych to trudna sztuka. Wiedzą o tym Ci, którzy poświęcili temu wiele godzin. Warto więc zadbać o to, aby Nasza strona była profesjonalna i przyciągała do siebie jak najwięcej czytelników. Początkowi twórcy internetowi często popełniają błędy, skupiają się na tym co jest mniej istotne zamiast na tym co przyniosłoby im więcej korzyści. Na co więc zwrócić uwagę projektując stronę www?

Osoby, które śledzą bloga zapewne pamiętają, że strona ta powstała w wyniku ciężkiej pracy mojej i Pawła. Jako osoby początkujące w blogosferze nie wiedzieliśmy zbyt wiele o tym świecie. Nie chcieliśmy też wydawać pieniędzy na to, aby ktoś Nam tę stronę stworzył. Całość zrobiliśmy sami, poświęcając na to wiele dni. Dziś nie popełnilibyśmy tego samego błędu i oddalibyśmy Nasze "dziecko" w ręce profesjonalistów. Projektowanie stron www to szereg zasad, których należy się trzymać, aby strona odniosła sukces. Poniżej znajdziecie 5 z nich, które moim zdaniem są najważniejsze. 

1.Resposywność

Responsywność to nic innego jak dostosowanie Naszej strony do różnych urządzeń oraz przeglądarek. Musimy pamiętać, że oprócz najpopularniejszej przeglądarki jaką jest Chrome, istnieją również inne może nieco popularne, ale jednak używane. Po zaprojektowaniu strony warto sprawdzić ją na kilku przeglądarkach oraz urządzeniach np. telefonie czy tablecie. Nieczytelność strony sprawi, że potencjalny czytelnik nie okaże zainteresowania nią i nie wróci do Nas ponownie. 

2. Zawartość strony

Oprócz treści jaka będzie znajdowała się na stronie, warto zwrócić uwagę na takie elementy jak: nagłówki, pogrubienia czy wybór czcionki. Dzięki odpowiednim nagłówkom czytelnik od razu rozpozna o czym mówi treść artykułu. Jeśli używamy pogrubień czy podkreśleń, używajmy ich z głową. Zbyt duża ich ilość sprawi, że czytelnik pogubi się w tym co jest ważniejsze w tekście. Nie bez znaczenia pozostaje również wybór czcionki. Jeśli zdecydujemy się na czcionkę przypominającą pismo odręczne osoby czytające artykuły będą się po prostu męczyły.  

3. Dobra jakość obrazów

Wydawać by się mogło, że nie jest to istotna rzecz. Wybierając obrazy o złej rozdzielczości sprawimy, że wpis będzie nieatrakcyjny i mało profesjonalny, a przecież nie o to Nam chodzi. Warto więc stawiać na obrazy dopasowane tematycznie do treści i o odpowiedniej jakości i rozmiarze. Zbyt mały obraz zginie wśród tekstu, natomiast zbyt duży sprawi, że tekst nie będzie czytelny. 

4. Łatwa nawigacja

Poruszanie się po Naszej stronie powinno być intuicyjne. Odpowiedni dobór menu i nazwy działów sprawią, że czytelnik z łatwością odnajdzie to czego szuka. Bardzo dobrym dodatkiem do stron internetowych są ikony przekierowujące do popularnych serwisów społecznościowych. Dzięki nim w szybki i łatwy sposób przejdziemy do profili prowadzonych przez autora strony. Jeśli decydujemy się na wprowadzenie do Naszej strony animacji, powinniśmy ustawić je tak, aby nie przytłoczyły innych elementów. Osobiście nie przepadam za tego typu elementami i po dłuższym czasie wręcz mnie denerwują. 

Wymienione przeze mnie zasady to tylko kropla w morzu tego na czym powinien się skupić twórca internetowy. Warto więc oddać sprawy fachowcom, chociażby takim jak https://afterweb.pl/projektowanie-i-tworzenie-stron-www/ którzy znają się na projektowaniu i wiedzą jak stworzyć stronę, aby odniosła sukces. Zaoszczędzicie mnóstwo czasu i nerwów, które niestety idą w parze z projektowaniem. Nie musimy przecież znać się na wszystkim :) 

Zobacz również

0 komentarze

Pisząc komentarz na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.

Facebook

Instagram