War Book - książki nie tylko dla miłośników militariów

05 września

WarBook to seria pełnych akcji książek militarnych. Ich główną postacią zawsze jest Polak  – niekoniecznie z urodzenia, czasem  z wyboru. Na swojej drodze spotyka autentycznych polskich bohaterów. Tych w naszej historii jest bez liku – i to niezależnie od epoki, przełomowych wydarzeń czy momentu dziejowego. To co laczy wszystkie publikacje to historia Polski, często przedstawiania w inny sposób niż ten znany Nam z lekcji historii. Autorami książek są zazwyczaj ludzie młodzi, pokazujący minione wydarzenia przepełnione emocjami.

Łódź Charona – Vladimir Wolff
Fascynująca podróż w śmiertelnie groźną dziś przeszłość, w powieści, w której znalazło się więcej faktów niż w niejednej teczce IPN-u. Vladimir Wolff w swojej najnowszej książce odkrywa mroczne tajemnice i głębokie związki historii z teraźniejszością. Dawne zbrodnie, jak stare drzewa, rzucają bardzo długie cienie. Jakie powiazania istnieją pomiędzy zabójcami i słynnym Alim Agca? Co laczy bestialskie zabójstwo starszego mężczyzny i śmierć młodej kobiety? Komisarz Paweł Tomczyk staje przed zagadka, która początkowo wydaje się nie mieć rozwiązania. Zaczynają jednak ginąć kolejne osoby, a policjant trafia w sam środek wydarzeń, które swoje źródło maja w odleglej przeszłości...
Autor książki bardzo dobrze połączył historie Polski z ostatnich 50 lat XX wieku Z wątkiem kryminalnym. Akcja książki utrzymana jest w bardzo szybkim tempie. Wielowątkowa fabuła daje Nam możliwość śledzenia spraw związanych z bestialskimi morderstwami na terenie całego kraju. Aby połączyć ze sobą wszystkie morderstwa komisarz Tomczyk będzie musiał się sporo napracować. W książce z pewnością nie zabraknie ciekawych wątków, dużej dawki emocji i uwikłanych zagadek. 
Pięciu i czołg – Piotr Langenfeld
II wojna światowa wchodzi w decydującą fazę. Alianci zbierają siły przed inwazja w Europie i zadaniem ostatecznego ciosu Niemcom. Dywizja generała Maczka intensywnie szkoli się na szkockich poligonach. Wśród pancernych drużyn walczy niezwykła piątka. 

Poznajcie przedwojennego czołgistę, ulana, łobuza, spryciarza i chorowitego sybiraka. Tych pięciu pancernych bez psa nieuchronnie zmierza ku swojemu przeznaczeniu w normandzkiej bitwie. 

„Napisałem opowieść oparta na tysiącach prawdziwych życiorysów. Losów bardziej przerażających i niesamowitych niż niejedna hollywoodzka produkcja. Historia ludzi, których wróg pozbawił kraju, domu, rodziny. Amerykanie czy Anglicy mieli przecież po wojnie gdzie wracać. W sytuacji Polaków nic nie było tak proste. Musieli bowiem najpierw przetrwać, nauczyć się żyć na wygnaniu i walczyć. Wyruszyć na żołnierski szlak oraz zwyciężać w wielkich bitwach, toczonych z hitlerowskimi dywizjami, a wszystko w jednym celu – odzyskania Ojczyzny, wolnej Polski. Cześć ich pamięci”.
Czytając książkę czułam się tak jakbym oglądała kultowy serial „Czterej pancerni i pies”, z ta różnicą, ze bohaterowie książki tułali się na froncie zachodnim, od polowy Szkocji, po Normandie, a skończywszy na III Rzeszy. Książka opowiada niezwykłą historie pięciu mężczyzn, głównego bohatera Jarka, Piotra, Rafała, Tomasza oraz Mateusza. Autor przedstawia czołgistów jako zwykłych ludzi, którzy nie są idealni, nie maja mocy nadprzyrodzonych. Książka ukazuje świat widziany oczyma żołnierzy, pełen emocji i wzruszeń, świat wojennej przygody. Autor pokazuje życie w czołgowym wnętrzu, nieuchronna konfrontacje ze śmiercią, ale tez pokaźną dawkę humoru oraz porcje miłosnych uniesień. 

Dzieło Piotra Langenfelda ukazuje dwa światy: pierwszy teraźniejszy, pokazując obecne wydarzenia z życia załogi czołgu (zaczynając od przygotowań, rejsu na francuskie wybrzeże i zwycięskiej drogi ku granicom Rzeszy) oraz drugi – retrospektywna narracje Jarka, głównego bohatera książki, przedstawiającą niebezpieczna i długą drogę Jego i jego przyjaciela Rafała. Droga ta wiedzie od syberyjskiego zesłania do Wielkiej Brytanii, gdzie stacjonowały wojska polskie. Książka ukazuje Nam mnóstwo emocji, wydarzeń, które przenoszą Nas w tamten świat. Czytając ja jesteśmy bardzo ciekawi jak potoczą się dalsze losy załogi i bohaterów, dzięki czemu chcemy ja czytać i czytać. 
#wawskie14 - Jakub Pawełek
Warszawa, rok 2014. Niemcy od kilku lat okupują polską stolicę. Po ulicach krążą patrole, a akty terroru i brutalne represje na obywatelach miasta stały się codziennością. Cały zachodni świat nie robi nic, by wyrwać Polskę z rąk okupanta.

Do Warszawy zbliża się Armia Czerwona. Udręczona stolica ma nadzieję na odzyskanie wolności, a Armia Krajowa przygotowuje się do powstania. Na Facebooku, Twitterze i Instagramie pojawiają się relacje ukazujące to, co się dzieje w kraju nad Wisłą. Do reszty świata zaczyna docierać, jaki los zgotowali warszawiakom Niemcy.

Polacy szykują się do ostatecznej rozgrywki. Jaki będzie jej finał?

Jakub Pawełek znany jako autor współczesnych powieści wojennych podejmuje temat Powstania Warszawskiego i szuka odpowiedzi na pytanie, czy jego pokolenie zachowałoby się podobnie do pokolenia Kolumbów. Jak wyglądałby powstańczy zryw w czasach Internetu i mediów społecznościowych?
#wawskie14 to książka, która łączy w sobie rok 1944 oraz czasy współczesne. Idealnie przenosi Nas w tamte czasy, dzięki czemu możemy poczuć się jednym z Powstańców. Książka jest dopracowana i przynajmniej jak dla mnie momentami dość mocna, szczególnie we fragmentach gdzie autor opisuje wydarzenia drastyczne. Autor ukazuje dwa odległe od siebie światy: czas walk i okrucieństwa oraz ten dzisiejszy pełen Facebooka i Instagrama. Niby połączenie abstrakcyjne, ale jednocześnie mające dużo wspólnego ze sobą, ponieważ w dzisiejszych czasach społeczeństwo „walczy” na lajki czy obserwacje. Wiem, że walka Powstańców była o wiele bardziej drastyczna i poruszająca, ale dzięki autorowi możemy zastanowić się nad tym czy poradzilibyśmy sobie w tamtych latach czy jednak nie.Zobacz również

0 komentarze

Pisząc komentarz na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.

Facebook

Instagram